ŠVENTĖ, PAPUOŠUSI DUSETŲ KASDIENYBĘ

2010-07-09 07:49

Didžioji dusetiškių šventė, kuri vyko liepos 3 – 4 dienomis ir į kurią suvažiavo daug kraštiečių  ir svečių jau tapo istorija. Ši Kraštiečių šventė, vykstanti Dusetose kasmet – jau šeštoji. Malonu pažymėti, kad kiekvienais metais ši šventė tampa vis įdomesnė, vis daugiau renginių ir pramogų  gali pamatyti vietos gyventojai ir svečiai. Plečiasi ir šventės rėmėjų ratas, nes garsas apie  Dusetose vykstančias sporto varžybas, parodas Dailės galerijoje, tradiciniais tapusius niekur negirdėtus čempionatus ( vėžių valgymo, žmonų nešimo ), pasklido visoje Lietuvoje. Negailėdami savęs puikiai dirba ir šventės organizatoriai – jų pastangomis viskas vyksta sklandžiai, užtikrinamas dalyvių ir žiūrovų saugumas, parenkama renginių įvairovė, stengiantis, kad būtų įdomu ir mažiems, ir jauniems, ir pagyvenusiems. Šiai šventei vadovavo, dirigavo ir didžiulius parengiamuosius  darbus nuveikė sutartinai dirbęs duetas – Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir bendruomenės aktyvystas Vytautas Čypas.

   Šių metų Kraštiečių šventės  organizatoriai: Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir bendruomenės santalka, sporto klubas „Ainiai“, Dusetų K. Būgos gimnazija, Dusetų dailės galerija ir UAB „Sartų žirgynas“.

   Šventės globėjai: Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija ir Zarasų rajono savivaldybė.

   Šventės generaliniai  rėmėjai: UAB „Vasaknos“, LKSKA  „Nemunas“, UAB „Ivabaltė“, Lietuvos centrinė kredito unija.

   Šventės pagrindiniai rėmėjai: „UAB „Gazimpeks“, UAB „Jemesta“, UAB „TOI TOI“, UAB „Kalnapilis“, UAB „Avena“, Donatas Čepukas, Saulius Fainas, Ričerdas Narbutas.

   Šventės rėmėjai: Ignalinos kredito unija, UAB „Ersofta“, UAB „Lauros gėlės“, UAB „Kalmija“, UADBB Eurogarantas, UAB „Lašų duona“, Vytautas Klimavičius.

   Šventės informaciniai rėmėjai: Lietuvos radijas, „Aukštaitijos televizijos studija“, laikraštis „Utenis“, laikraštis „Zarasų kraštas“, laikraštis „Gimtasis Rokiškis“,  www.zarasai.lt, www.zarasai.net.lt,  www. seniunai.lt.

   Šventės partneriai: Zarasų kultūros centras, Dusetų kultūros namai, Sartų regioninis parkas, Dusetų meno mokykla, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Zarasų sporto centras.

                                 PIRMOJI DIENA

   Pirmąsis šios šventės renginys  – anglų grynakraujų žirgų lygiosios lenktynės Sartų hipodrome. Lenktynės prasidėjo 10 valandą ryte. Lenktynes organizavo UAB „Sartų žirgynas“. Lenktynėse jojikai varžėsi dėl 3 – jų prizų: Liepų medaus taurės ( steigėjas Žemės ūkio ministerija ); Dusetų kraštiečių prizo; Sartų žirgyno prizo.  Anglų ristūnai atvyko iš visos Lietuvos – iš Jurbarko – 2, iš Raseinių – 3, iš Vilniaus – 1, iš Klaipėdos – 1, iš Utenos – 1 ir  Sartų žirgyno rusų – amerikos ristūnai – 5. Tai buvo pirmosios tokios varžybos Sartų hipodrome ir žirginio sporto mėgėjams suteikė daug malonių akimirkų.

   Nuo 13 valandos Dusetų seniūnijos administracijos patalpose prasidėjo  atvykusių kraštiečių ir svečių registracija. Netruko pramogų ir seniūnijos kieme. Nemažai  smalsuolių  būriavosi seniūnijos kieme prie apžvalgos bokšto, kuriuo norintys galėjo pasikelti į 34 metrų aukštį ir apžvelgti Dusetų ir artimesnių kaimų panoramą. Tai -  Dusetų seniūno dovana šventės dalyviams, kad  atvykusieji  galėtų pasigrožėti nuostabiomis Dusetų apylinkėmis.

    Nuo 14 valandos kaimo turizmo sodyboje „Pasartėlė“,  įvyko susitikimas su Kraštiečių šventės rėmejais ir garbingais svečiais. Į šventę atvyko seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono meras Arnoldas Abramavičius, vicemerė Stasė Goštautienė, administracijos direktorius Vytautas Sekonas, mero patarėjas Arvydas Veikšra, Antazavės klebonas Stasys Tamulionis ir nemažas būrys šventės rėmėjų. Zarasų rajono meras Arnoldas Abramavičius pasveikino susirinkusius ir pasidžiaugė dusetiškių užmojais rengiant šventes, dirbant kasdienius darbus, mokėjimu priimti svečius ir gebėjimu juos supažindinti su Dusetų krašto pasiekimais.

   Dusetų seniūnas Saulius Kėblys supažindino susirinkusius su praėjusių ir šių  metų atliktais darbais, papasakojo apie ateities planus. Daug vaizdinės medžiagos buvo pateikta multimedijos ekrane. Kaimo sporto draugijos „Nemunas“ pirmininkas Kęstutis Levickis pasidžiaugė dusetiškių aktyvumu organizuojant įdomias sporto varžybas, jų masiškumu, pagyrė pagrindinį ir nenuilstantį renginių organizatorių Vytautą Čypą. Sporto klubo „Nemunas“ pirmininkas  Kęstutis Levickis įteikė Dusetų sporto klubui „Ainiai“, iškovojusiam pirmąją vietą kaimo sporto klubų tarpe Lietuvoje,  pirmojo laipsnio diplomą. Diplomas buvo įteiktas Vytautui Čypui.

   Dusetų seniūnas Saulius Kėblys svarbiausiems Kraštiečių šventės  rėmėjams įteikė Dusetų krašto   padėkos dovanas ir skalsios duonos kepalus. Jais buvo apdovanoti: Kęstutis Levickis, Donatas Čepukas, Saulius Fainas, Algis Čiukščius, Lietuvos centrinės kredito unijos, UAB  „Kalnapilio – Tauro“ grupės atstovai. Į svečius atvykęs kraštietis UAB „Fizinės apsaugos centro“ vadovas, kolekcininkas,Vytautas Šeikus atvežė vertingų dovanų atkuriamam Dusetų krašto muziejui, kuris atvėrė duris Sartų regioninio parko patalpose: senųjų spaudos leidinių, fotografijų, Dusetų kraštui reikšmingų relikvijų.

    16 val. Dusetų dailės galėrijoje vyko Dusetų krašto dailininkų kūrybos parodos atidarymas „Galerijai  penkiolika“. Čia buvo pagerbti ir gėlių žiedais apdovanoti visi dalyvavę dailininkai, svečiams buvo įteiktas gražus, kruopščiai parengtas leidinys apie Dusetų dailės galerijos veiklą per 15 metų. Po šilto priėminmo galerijoje, skubėjome į skulptūrų parką, kur buvo atidengta nauja skulptoriaus Juozo Lebednyko skulptūra „Sraigė“, gražiai papildžiusi Sartų ežero pakrantės  gamtovaizdį.

   Visiems šventėje vykusiems renginiams profesionaliai vadovavo tikras aukštaitis Algirdas Svidinskas.

   Iš  skulptūrų parko visi skubėjo į ežero pakrantę, kur ant pontoninio tilto  įvyko madų teatrų iš Rokiškio ir Zarasų pasirodymai. Ypač visus sužavėjo megzti  vakariniai  ir kokteilių pobūviams skirti drabužiai, jaunutės, betarpiškos manekėnės. Ant pontoninio tilto vyko ir breiko grupės „N.G.S“ ir Zarasų karatistų  „SHOTOKAN“ pasirodymai.

   Tačiau labiausiai laukiamas buvo „Žmonų nešimo“ šalies čempionatas, kuriame norą dalyvauti pareiškė 16 porų. Tarp šio čempionato dalyvių buvo ir svečiai iš Latvijos ir aplinkinių rajonų: Rokiškio, Vilniaus, Panevėžio, Zarasų. Ši įdomi sporto pramoga sulaukė pasekėjų ir Latvijoje. Praėjusių metų „Sartų ežero pakrantės trasos“ nugalėtojas Vytautas Kirkliauskas dalyvavo panašiame čempionate Latvijoje ir tarp 44 dalyvių užėmė 5 – tąją vietą.

   Šių metų Kraštiečių šventėje nugalėtojais tapo svečiai iš Rygos. – Linda Gairina ir Agris Grasmanis; antrąją vietą iškovojo Gintarė Stankevičiutė ir Audrius Semionovas iš Imbrado; tretieji buvo Evelina Kauneckaitė ir Darius Kapustinskas iš Rokiškio rajono.

   Dar gerokai iki 19 – tos valandos, kada buvo numatytas iškilių Dusetų krašto žmonių pagerbimas, poilsio parke jau sunku buvo rasti sėdimą vietelę. Šios valandos ir tapo  Kraštiečių šventės kulminacija: nominacijų įteikimas ir žinomų dainininkų koncertai,  yra labai laukiami ir mėgstami visų dusetiškių.

   Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės nominacijos, apvainikuojant ąžuolo lapų vainikais, vardiniais stiklo dirbiniais ir duonele, įteiktos šiems Dusetų kraštui nusipelniusiems žmonėms: JuozauiVainiui, aktyviai dalyvaujančiam Dusetų gyvenime, doram,  darbščiam ,  mylimam  visų dusetiškių,  Skregždinės seniūnaičiui,  skirta nominacija  „Už reiklumą sau ir kitiems, už ištvermę dirbant savo kraštui“ .

   Edita Palivanaitė Dusetų K. Būgos gimnazijos tikybos mokytoja pagerbta  „Už darbą, tiesiant tikėjimo paslapčių takelį į vaikučių širdeles“.

   Sadūnų kaimo bendruomenės pirmininkė Regina Macijauskienė visą savo jaunystės energiją skirianti savo kaimo ir žmonių gerbūviui,  nominuota  „Už mokėjimą suspėti pasiaukojančiai dirbti savai bendruomenei“.

   Buvęs Sartų žirgyno direktorius, dabar jau pensininkas Povilas Statauskas ir šiandien  aktyviai dalyvaujantis žirginio sporto renginiuose, nominuotas „Už gyvenimą, skirtą žirginio sporto puoselėjimui ir propagavimui“.

   Vyresnės kartos dusetiškiai, Gintautas ir Genovaitė Berniūnai,  jautriai prisilietę beveik prie kiekvieno dusetiškio, suteikiant stomatologines paslaugas, nominuoti  „Už ištikimybę savo kraštui, savo darbui, savo žmonėms“.

   Keliaujantis per gyvenimą su futbolo kamuoliu, mokantis kitus  uždegti šio žaidimo grožiu, mokantis suderinti du darbus – savo tiesioginį ir trenerio, Rimas Vaitukaitis, nomimuotas „Už aistrą futbolui, meilę vaikams, už begalinį norą būti reikalingu“.

   Mokėjusiai nepalūšti, užgrūdintai gyvenimo negandų, savo darbu ir pastangomis sukūrusi materialinį ir dvasinį pagrindą keturiems vaikams,  Danutė Meškauskienė nominuota „Už širdies stiprybę ir dvasios turtus atiduotus auginant ir išleidžiant į gyvenimą savo vaikus“.

   Visa širdimi pamilusiai Dusetų kraštą, jo praeitį ir žmones, skiepijanti vaikučių širdelėse meilę tėvynei, su savo kanklelėmis keliaujančiai ir dainuojančiai, lopšelio – darželio „Sartukas“meninio ūgdymo pedagogei ir Kultūros namų etnografei Sigitai Gudonienei skirta nominacija „Už etnokultūros lobių paieškas ir jų prikėlimą gyvenimui“.

   Apdovanojimus nominantams įteikė gerbiami Zarasų krašto žmonės: Zarasų rajono meras Arnoldas Abramavičius,  administracijos direktorius Vytautas Sekonas, Seimo narys Algimantas Dumbrava, Dusetų Garbės pilietis, „Utenio“ vyriausias redaktorius Donatas Čepukas, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Dusetų Garbės pilietis Vytautas Čypas, Dusetų parapijos  klebonas Salvijus, Dusetų Garbės pilietis Alvydas Stauskas.

   Po nominacijų įteikimo buvo pasveikintas nusipelnęs kraštietis Donatas Čepukas, išleidęs ir įteikęs skaitytojams jau vienuoliktą knygą – mažąjį romaną „Atpirkimas“. Tai knyga apie vienos šeimos tragiškus įvykius: gyvenimą lydinčius kerštą, meilę, išdavystę ir jaunos merginos aukojimąsi atperkant motinos kaltę.

   20 valandą prasidėjo ilgai lauktas koncertas, nes programoje buvo numatyti įdomūs, mėgstamų dainininkų pasirodymai. Pirmosios dainavo Giedrė ir Akvilė iš Vilniaus. Labai šiltai buvo sutikti Irena Starošaitė ir Žilvinas Žvagulis, kurie atliko jau girdėtas ir klausytojų mėgstamas, ir dar negirdėtas dainas.

   Iki paryčių skambėjo muzika, vyko diskoteka Dusetų parke – čia grojo Antazavės kaimo kapela, Zarasų rajono jaunimo grupės ir dusetiškių  roko grupė „ROTARY  PUMP“. Muzikinius pasirodymus užbaigė lazerių šou.

   Tuo  šventė dar nesibaigė. Laukė antrosios dienos programoje numatyti renginiai.

                                    ANTROJI   DIENA

   Antroji Kraštiečių šventės diena prasidėjo Šv. Mišiomis už gyvus ir mirusius Dusetų krašto žmones Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje. Šv. Mišias 11 val. aukojo Dusetų klebonas Salvijus. Pasimelsti už savo kraštą, savo artimuosius, gimines ir kaimynus susirinko nemažai dusetiškių ir svečių. Jautriai ir prasmingai nuskambėjo klebono Salvijaus pamokslas apie Meilę – jos didybę ir amžinumą,  stiprumą ir trapumą, jos  svarbą žmonių gyvenimams. Klebono pasakyti žodžiai tarsi apjungė visus dalyvavusius Šv. Mišiose šviesiu bendrystės, gerumo ir meilės pajautimu ir išlydėjo toliau gyventi širdyse nešiojantis Meilę  

   Ši diena padovanojo dusetiškiams ir svečiams dar vieną svarbią ir malonią naujieną – duris atvėrė Satrų regioninio parko patalpose ( Vytauto g. 5 ) įsikūrusi Dusetų krašto muziejaus ekpozicija. Į šias puikiai įrengtas patalpas perkelti kraštotyrininkės, šviesios atminties mokytojos Zofijos Vilytės pastangomis surinkti eksponatai. Jie perkelti iš Dusetų K. Būgos gimnazijai priklausiusio, jau senai nebeveikiančio muziejaus. Tai graži ir brangi Sartų regioninio parko direktoriaus Sauliaus Mažiulio dovana Dusetų kraštui. Daug žmonių apsilankė šiame naujai restauruotame senojo Dusetų malūno pastate ir  džiaugėsi vis turtėjančiomis ir gražėjančiomis Dusetomis.

   Nuo 13 – tos valandos Dusetų K. Būgos gimnazijos sporto aikštyne ir sporto salėje prasidėjo tradicinės Aukštaitijos krepšinio 3 x 3 varžybos. Šiais metais į krepšinio šventę užsiregistravo 36 komandos. Dalyvauti varžybose panoro krepšininkai iš Vilniaus, Rokiškio, Panevėžio, Anykščių, Kauno, Utenos  ir Zarasų rajonų: Dūkšto, Antazavės, Imbrado, Antalieptės, Avilių, Užpalių.

   Daugiausia dalyvių buvo iš Dusetų – 10 komandų; iš Antazavės – 5; iš Utenos – 4. Gausiausios buvo „Šeimų“ komandos – jų dalyvavo net 10.

   „Šeimų“ varžybose nugalėtojais tapo „Pusbroliai 3“ iš Rokiškio; antri – „ RZ“,  ir treti –  „Pagrandukai“ iš Anykščių.  Jaunuolių iki 18 metų varžybose pirmieji buvo  „Doičland“, antrieji -„Kabliai“ – abi komandos iš Utenos, treti – Antazavės jaunuoliai. Tarp dalyvių  iki 16 metų – pimą vietą laimėjo „ZU“ iš Dusetų, antrrieji buvo „Sibiro negrai“ iš Užpalių, treti – Antazaves krepšininkai.

Veteranų tarpe pirmą vietą iškovojo „Gyliai“ iš Dusetų, antri  – Antazavės veteranai, treti – dusetiškiai.

   Nugalėtojai ir prizinių vietų laimėtojai buvo apdovanoti LKSKA „Nenunas“ garbės raštais ir medaliais, jiems įteiktos Kraštiečių šventės rėmėjų dovanos.

   Dvi Kraštiečių šventės dienos baigėsi, dusetiškių ir svečių širdyse palikusios  daug džiugių akimirkų,  susitikimų ir bendravimo džiaugsmą,  didelį dėkingumą šventės organizatoriams ir rėmėjams. Atskirai norisi padėkoti Dusetų seniūnui Sauliui Kėbliui ir nenuilstančiam veteranui Vytautui Čypui už didžiulį  indėlį organizuojant šventinius renginius, rėmėjų paiešką, skalandų visų grandžių darbą, už  dusetiškiams ir svečiams dovanotą šventę.

                                                     Marija VARENBERGIENĖ

Jūs galite rašyti komentarą

Rašyti komentarą

. . . .